GUERNİCA

Guernica, İspanya’da bir kasabadır. Franco, Nazi ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını test etmesi için Guernica üzerinde bombardıman başlatmıştır. Ne kadar acı değil mi bir katliama yol göstermek. Kasaba on üç gün boyunca bombalanmıştır ve binlerce insan hayata gözlerini kapamak zorunda kalmıştır. Paris’te yaşayan Picasso bu haberi almıştır. Memleketinde meydana gelen bu olaya kayıtsız kalamamıştır. Picasso’ya göre sanatçı bu şekil durumlarda sessiz kalmamalıdır.

Savaşın yıkıcılığını, umutsuzluğunu, kan donduran insanlık faciasını bir şekilde herkese anlatmak istemiştir ve bunu da bildiği yoldan yapmıştır. Bombalar sadece insan öldürmüyor, dünyanın sonuna giden yolu kestirmeye çıkartıyor, insanlığın ve tüm yaşayan canlıların sonunu getiriyor. Sanatçı sadece sanat olsun diye sanat yapmamalıydı onun için. Sanatçı, sanatıyla tüm dünyaya ışık tutmalı anlatabildiğinin en iyisini anlatmalı bir başkaldırışın önderi olmalıydı. Savaşa karşı olan başkaldırış, sona ışık tutar. İnsanlara gerçeği gösterir ve o yola gidilmemesini anlatır. Işığın olduğu yerde insan karanlıktan korkmaz. Savaş soğuktur. Hiç bir insanın içini ısıtmaz, o bombaların alevleri. Savaş son demektir fakat sanat sona gidilecek yolda uyarıcı olmalıdır. Savaş siyahtır, beyazıda kirletir. Picasso’da bu nedenle tablosunda siyah ve gri tonlarını kullandı. İnsanların karanlığını anlatmak istedi. Güneşin doğamadığı o günleri anlatmak istedi. Guernica renksiz oldu. Ne maviye yer verildi ne de kırmızıya. Savaş renksizdir savaş umuda atılan kara bir lekedir. Savaş küllendirir her şeyi. Işık tutmak buna son vermek ise insanlığa verilen bir görevdir.

Picasso, 2 ay sürede tablosunu tamamlamıştır. Savaşın cansızlığını, kötülüğünü, korkunçluğunu anlatmıştır. Eserinde bir ata, güvercine de yer vermiştir eserinde. Beni en çok etkileyen figürler bunlar. Sırtında mızrak olan at pesedişi, güvercin ise barışı temsil eder. Aynı zamanda yenilgiyi de resmetmiştir. Yani savaşın tüm insani duyguları nasıl söndürdüğünü anlatmıştır.

Guernica savaş karşıtı bir tablodur. Guernica savaşın neden olduğu her şeyi anlatan bir simge haline gelmiştir. Guernica aynı zamanda politik bir eserdir ve ulaşması gereken yere ulaşmış ve şu an ki zamanı bile aydınlatmıştır. Franco, eseri yasaklasa da tablo bir çok ülkede sergilenmiştir. İfade özgürlüğünü insanlara hatırlatmıştır.

Guernica, sanat dünyasında savaşın dili haline gelmiştir. Bu büyük tablo kimi eleştirmene göre 20.yy’ın en önemli tablosu olmuştur ki ben de buna sonuna kadar katılıyorum. Picasso acıyı resmetmiştir ve insanlara savaş konusunda ışık tutmuştur. Sanatını, insanlık adına barış için kullanmıştır. Kan donduran olayı insanların gözü önüne taşımıştır. Bugün bize düşen ise ister sanat ister başka türlü olsun barışı sonuna kadar savunmaktır.

Ortak dil, barışın ta kendisidir.

Sevgilerimle.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: