Dinlemek

Ne kadar çok şey anlatıyoruz birbirimize. Bazılarını unutuyor bazılarını ise seneler sonra dahi hatırlıyoruz. Kendimi dinlemeye, gerçekten dinlemeye başladığımdan beri insanların anlattıklarına daha çok dikkat ediyorum. Bazen anlamlar yüklediğim oluyor yapma bunu diye uyarıyorum kendimi. Çünkü herkes zaten kendini, kendi doğrularını anlatıyor. Çevresine, bizlere. Ben başka anlamlar katınca onun benliğine zarar vermiş oluyorum. Dinliyorum. Gerçekten dinliyorum insanları. Belki onlar benim kadar önem göstermiyor bu iletişim olayına ama dinliyorum ben. Çünkü bir insanı anlarsan daha çok anlayabilme gücü gelir sana. Dinliyorum, bazen sinirle dinliyorum bazen masal gibi geliyor anlatılanlar. Ama asla dinliyor gibi yapmıyorum. Belki o an çözebileceğimiz bir durum olabilir diye. Kendimi anlatırken beni de dinliyorlar mı gerçekten diye düşünüyorum. Çok var öyle dinliyormuş gibi yapan insan. Dinlemeyeceğim birinin hayatımda ne işi var ki? Dinliyorum, bana uymuyorsa söylenenler yine bana uygun olanı yapıyorum ama o an o insana, insan muamelesi yapıyorum. Telefonu eline alıp biz bir şeyler anlatırken onunla uğraşan insanlar getirecek bizim sonumuzu. İletişimin olmadığı yerde ne kadar kendimiz olabiliriz ki?

Uzun zamandır güzel sohbetler dinliyorum. İnsanlardan öğrendiğim çok şey oldu. Herkesin hayat hikayesi birilerine dokunur ve bir şeyler katar. İmkansız değil bu dinleme olayları. Bazen insanların derdi bana dert oluyor ama olsun çözebileceğim bir şeyse varsın dert olsun bana. Arkadaşlık, dostluk bu şekilde elde edilir. Like atmak ile dost olunmuyor. İnstagram fotoğrafına “canımm çok güzelsin bu fotoda” demekle dost olunmuyor. Beni dinlememiş ama fotoğrafıma canımlı cicimli yorum yapmış bir tek bana mı saçma geliyor bu olay? Herkesin sahte dostları var, öyle bir dönemdeyiz işte. Dinliyorum ki gerçek dostlarım olsun diye. Varsın yalnız kalayım ama en azından içten davranmış olurum. Hayat sahteliğe doğru giderken kendiniz ve karşınızdaki için dinleyin. Yorum yapmasanız da olur ama o an onu dinlemek gözlerinin içine bakmak kendini değerli kılacaktır. Sahte dünyanın gerçek insanları olacağız belki de.

Dinliyorum geceyi, insanları ve hayatın o gürültüsünü. Gecenin bile bir gürültüsü oluyor. Sabahın cıvıltısını dinliyorum. Trafikteki kavgaları. Kahvemi içerken sigara dumanında kendimi dinliyorum. Dinlediğimde kendimi kafamdaki bana rahatsızlık vermiyorsa doğru yoldayım diyorum.

Sizi kalpten dinleyen ve sizin de onu kalpten dinlediğiniz gerçek insanların hayatınızda olması dileğiyle.

Sevgilerimle.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: