Boş ver, hepsi geçecek

Kendime seslendiğim bir yazı. Her şeyin ne şekilde değiştiğini ve değişebileceğini gösteren..

Ailenin ne kadar değerli olduğunu ergenlik döneminde pek anlamadın. Hareketli hallerin vardı, yaşam enerjisi ile doluydun. Girdiğin her ortamda önce yaşam enerjin fark edilirdi değil mi? Kahkaha atarak, gülümseyerek çok kalabalık olan bir çevreye sahiptin. Hem lise hem aşk olaylarına takıldın o aralar. Ev durumları biraz karışıktı seni hala anlıyorum. O yüzden kanatmayacağım yaralarını.

Bir çevren vardı. İlk defa birine aşık oldun sandın ama olmadı. Yapamadınız. İyi ki de yapamamışsınız. Senin için yanlış seçimdi. Gerçi sonrasında çok yanlış seçimlerin olacak. Olsun. Lise hayatın her şeye rağmen çok sosyal geçti. Dostum dediğin insanlar vardı. Yanlış kişilere dostum demişsin. Biri hariç kimse kalmayacak yanında.

Sanırım içine ata ata kendini hasta ettin. İşin kötü yanı hala içine atıyorsun biliyor musun? İçine attıkların koca bir dağ olacak. Keşke haykırabilseydin o zaman. Gerçi bir ara denemiştin. Bir ara gerçekten bağırmak istemiştin. Olmadı. Şu an ki halimle yanında olsaydım tutardım ellerimden. Kalkmana yardım ederdim. O yıkıklık için elimden geleni yapardım. Etrafındaki insanlar da uzaklaştıkça daha beter bir duruma geldin sanırım. Kimse mutsuz halini çekmez. Çekecek sanıyorsan yanılıyorsun.

Öyle ya da böyle hastalık, hastalıklar ve daha çoğu derken kazandın üniversiteyi. O kadar gururla bakıyorum ki sana gözlerim doluyor. İnanır mısın ailenle aran mükemmel şu an. Hatta onlar da gururla bakıyor sana. Kazandın ve okumaya başladın. Yanlış bir aşk hayatı denk geldi o aralar sana. Çok yoruldun biliyorum. Yanlış biri denk geldi sana. Hiç bir şeyden anladığı da yoktu. Her şey ters gitmeye başladı yine. Hastalıklar arttı daha çok arttı. Ellerin tir tir titreyerek açtın ışıklarını. Karanlıktan nefret ediyorsun biliyorum. Sanırım uyum dengen kaydı hatta tüm dengen.

Aile işleri de bozuldu o aralar. Hatta baban çok uzağa göreve gitti. Sonra her şey daha da berbat oldu. Düştükçe ayağa kalktın. Bir ara okula da gidemedin. Her şey bitmiş gibiydi. Sonra zaten kayış koptu. Yataktan kalkamadığın hallerin moralini bozuyor biliyorum şu an her gün dışarının kokusunu içine çekerek uyanıyorsun. Okula seni zoraki götüren ve yanında olan o arkadaşın hala yanında! Sonra hastalıklar tamamen kapattı görüş alanını. Kocaman bir buçuk sene kaybın oldu. Ama hallettin okul işini. Sonra birini tanıdın. Hayata bağladı gibi geldi seni değil mi sana? Ama sönen yüreğini daha da söndürdü. Yanlış insan. Her şeye rağmen koştunuz, “bir” olmaya düşe kalka. Sonra olmadı. Elindekileri de aldı götürdü. Yine düştün ama kendin kalktın. Her şeyin gitse bile ailen her şeyi ile yanında kaldı. Bir çok işte çalıştın. Haplarla gidilen çoğu işte çok çalıştığını söyleyenler oldu. Yaşam enerjin daima seninle kaldı. Hatta bir reklamda bile oynadın. Şehirler değiştirdin.

Sıfırdan başladın. Korkuyorsun hala kırılmaktan. Kırmalarından. Bazen saçmalıyorsun. Bazen telaşlanıyorsun. Ama sendeki ışığı ben bile görüyorum. Sen ışıl ışıl parlıyorsun. Hala için nefretten ziyade merhamet dolu. Birilerine kedi sevmeyi öğreten, özgüven veren davranışların senin de sevilmeye değer olduğunu biliyor.

Hayat şu an çok normal bir o kadar da zor. Salgına yakalandık. Korona virüsü ile mücadele ediyoruz. Eskisi gibi koşamıyorsun. Astım hastası oldun. Ama eskisi kadar hastaneye de gitmiyorsun. İkinci evin olmuştu. Devasa kilolar aldın hatta çok kilo da verdin. Ailen hep yanında kardeşin tahmin ettiğin gibi en yakın dostun oldu. O kadar yakışıklı ki sen bile hayal edemedin o kadarını. Annen en büyük sırdaşın. Baban gerçekten bir dağ oldu sana.

Kamp yaptın. Muğlayı dolaştın. Konserlere gittin. Şehirler değiştirdin. Sigarayı bıraktın…. Çok yeni sağlam dostların var, uzakta olsalar dahi inan hepsi senin gökyüzün. Hepsi bir kardeş sana. Kitap hayalin ise içine çok sinen bir şey yapıyorsun çok güzel oluyor. Lord of the rings hayatında. Mutlu olsan da mutsuz olsan da onunla rahatlamaya devam ediyorsun. Biraz yalnızlık yaşasanda kendinle geçirdiğin vakit mükemmel. İkinci üniversiteyi okuyorsun. Hatta üçüncüde aklın var. Şu an çalışmıyorsun. Bir müddet daha belki. Belki bir yer açabilirsiniz babanla. Şu an her şey biraz karmaşık çünkü korona var işte.

Heyecanlandıran şeyler var seni. Güzel şeyler var. Bazen ise kalbin sökülüyor gibi hissediyorsun. Ama teşekkür ederim sana sevmek nasıl bir şey senin öğrettiklerin sayende biliyorum. Sevmek konusunda asla yalan söylemedik. Hala söylemiyorum. Odandasın şu an ve ben seni gözüm yaşlı bir şekilde hayal ediyorum. İnan bana en zorları başardın. Kaldıramam sandığın yükleri taşıdı omuzların. Annene anne olduğun, kardeşine her şey olduğun, babanı kucakladığın anlar oldu. Ailecek büyük zorluklar geride kaldı. Belki dahası gelecek ama sen onları da halledeceksin. Halledeceğiz. Hataların oldu, çok büyük bir yanlışın oldu. Ama kendine olan bir yanlıştı. Onun bile üstesinden geldin. Geldik. Bazen hala geliyoruz. Güzel şeyler var dahası da olacak..

İyi ki varsın. İyi ki varız. Geçmişime ve geleceğime selam olsun. Her yanlış şeye doğruyu öğretemezsin ama doğru bildiğinden şaşma. Unutma her şey geçiyor. Sen geçmez sansan bile.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: