Kozmogoni

Kozmogoni yani evrenin yaratılışı. Bugün Yunan mitolojisinden bahsetmek istedim. Konuya titanlara selam vererek başlayacağız. Bir de teogoni var bu da tanrıların kökeni anlamına geliyor. Bu ikisinden yola çıkarak kısa bir özet yazmak istiyorum. Öyleyse başlayalım…

Dünya kaostan oluşmuştur anlayışı söz konusu. Yani salt karanlık ve sınırsız uzay algısı. Önce toprak, sonra tartarus yani yeryüzünün altındaki en derin uçurum, sonra eros, sonra gökyüzü ve en son deniz.

TİRANLAR….

Titanların arasında en önemli olanları, oğulları doyumsuz Zeusun evrene hüküm sürmesini kolaylaştıran Kronos ve Rhea olmuştur.

Uranos doğan oğullarından korkar ve gücünü elinden alabileceklerini düşünerek paranoyaklaşır. Bu nedenle oğullarını toprak altındaki en derin uçuruma gömer. Anneleri Gaya bu duruma çok sinirlenir. Bu duruma karşı koymak için Titanları babalarına karşı kışkırtır. En genç ve güçlü olan Kronos babasını yener. Uranos hadım edildikten sonra mahkum olur ve hükümdarlığından feragat edilir.

Hükümdarlık artık Kronosun elindedir. Fakat bu durum uzun sürmez. Yaşattığını yaşar…

Buna elbetteki engel olmak ister ama kehanet yerini bulur. Endişelendiği ve korktuğu için çocuklarını yuttuğu yönünde yazılar vardır. Çocuklarından beşi aynı kaderi yaşar. Hestia, Demeter, Hera, Hades ve Poseidon. Çocuklarının durumuna üzülen anne Rhea bir sonraki oğlu Zeusu koruma altına alır. Kundağa taş sarar, kocası da bu nedir ne değildir demeden taşı yutar.

Hayatı kurtulan Zeus, Girit adasında periler tarafından beslenir ve büyütülür. Zeus genç ve güçlü bir tanrı olur. Gücü kuvveti tam olarak yerine gelince babası Kronos a açtığı savaşı kazanır ve tahtını elinden alır. Şimdi sırada yutulan çocukları kurtarmak vardır ve Gaya büyük uğraşlar sonucu çocukları kurtarır.

Titanların bir kısmı Zeusu kabullenir fakat bir kısmı Zeusun varlığını bensimseyemez ve onu istemez. İstemeyenler için bir savaş başlar ve bu savaş on yıl sürer. Kazanan ise Zeus olur. Kaybeden titanlar Poseidonun tunçtan kapılarla kapattığı Tartarusa atılır.

Titanlar karşısında kazandığı zaferin ardından Zeus, dünya imparatorluğunu kardeşleri Poseidon ve Hades ile paylaşır. Poseidon sizinde bildiğiniz gibi okyanuslar ve suların efendisi olur ve Hades, ölüler diyarının başına geçer.

Daha sonra Gaya yine rahat durmaz… Tartarus ile birleşip Typhonu doğurur. Typhon, burnundan ateş çıkaran yüz başlı bir ejderhadır. Gaya, Zeusun hükümdarlığını yıkması için Typhonu görevlendirir. Yerler, gökler sarsılır. Zeusun yıldırımları geceleri aydınlatır. Uzun uğraşlar sonucu Typhon ölür ve şaşırmayız ki Zeus kazanır.

Pindaros ve Virgil, Typhonu Etna Dağının altına gömer. İşte bu yüzden hala arada sırada ateşten nefesini verir ve patlamalar meydana gelir…

Bu yaratılışın ilk aşaması ve kısa özeti. Daha sonra kitaplar bize Zeus hakkında bilgiler veriyor. Kavgalar ve hükümdarlık sevdası ile dolup taşan yaratılış durumu Yunan Mitolojisinin aslında ne kadar da bitmez ve tükenmez bir yol olduğunu bize önceden haber veriyor.

Titanlar ile başlayıp, tanrı Zeusa uzanan bir olay elbetteki burada bitmiyor. Daha Zeusun çapkınlıkları ve doğacak çocukları ve onların binbir özelliği bizi karşılıyor. Gerçekten incelemesi hoş ve meşakkatli bir konu Yunan mitolojisi. Daha sonra tanrılar hakkında da bir yazı yazacağım. Umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Sevgilerimle

Doyumsuz paşa

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: