Mezopotamya-Egzorsizm

Bugün biraz Mezopotamya ritüeli olan Egzorsizm hakkında yazmak istedim. Daha öncede ritüellerden bahsedeceğimi yazmıştım. Konu olarak şeytan-melek durumunu anlatan bir ritüel olmasını istedim, yani egzorsizmden konuşacağızzz.

Eski kültürlerde şeytan-melek inanışına ilişkin olguların kaynağı büyük ölçüde Mezopotamyaya aittir. Sümerlilerle başlayan demonoloji, Hıristiyan demonolojisini de etkisi altına almıştır.

Demon denilen şeytan ve şeytan çıkarma ayinine egzorsizm diyoruz. Genellikle rahip ruhu kötü etkiden kurtarmak için afsun duaları okur ve ona bir kurban sunar. Şeytan çıkarma işlemi yapılan insanlar baş ağrısından söz etmektedir. Söz konusu bir baş ağrısından söz edilmediğini gerekli kaynalar, iklimsel koşullardan ötürü, güneş çarpmasından kaynaklı şiddetli bir ağrı olabileceğine bağlamıştır.

Eskiçağlardan bu yana demonu yani şeytanı kovmak için çeşitli egzorsizmler yapılmıştır. Tipik bir örnek, filmlere de konu olan kurbana zehirli duman solutmaktır. Bu şekilde şeytanın ruhu terk edileceğine inanılır. Burun deliklerinden çıkarak kaçmak zorunda kalan demon, tekrar aynı vücuda dönememesi için dışa açılan kısımlar bir takım mühürleme işlemlerine tutulur. Şeytan tarafından tutsak edilmiş kişinin tamamının açık kısımları suyla yıkanır ya da başından aşağı su dökülür. Daha çok Kilise de vaftiz etme geleneğine atfen bir şeytan çıkarma örneğinden bahsetmiş olduk.

Biliyorsunuz ki vaftiz etmek Hıristiyanlar için büyük önem arz etmektedir. III. yüzyılın başlarında sadece yetişkinler vaftiz ediliyordu. Daha sonra bu gelenek çocuklara da uygulanır duruma getirildi.

Bu arada ek bilgi olarak yalnızca Hıristiyanlar Hazreti İsanın ismini kullanarak insanları şeytanlardan kurtarabilir. Putperestlik inancı da onlardan tamamen kaldırılmıştır. Çünkü şeytan icadı olduğuna inanılırdı. Vaftiz merasimi şeytan çıkarma ritüelinin büyük bir örneğidir.

A. Schimmmel mezhep ve din değiştirme gibi istisnai durumlar dışında vaftiz merasiminin yaşam boyu yalnızca bir kez yaşanacağına işaret etmiştir.

Egzorsizm bu manada vaftiz etmekten ayrılır. Çünkü şeytan aynı ruhu birden fazla ele geçirebilir. Aynı kişiye bir kaç defa şeytan çıkarma işlemi uygulanabilir.

Egzorsizm, ritüellerin en önemlilerinden biridir. Bu manada ruhu kötülükten ayırma durumu olarak egzorsizm çoğu ritüelden önce gelmektedir. Daha sonra olumlamalar, iyiyi çağırmalar ve ruhu doyurma ritüelleri egzorsizmin peşinden gelmeye başlamıştır. Çünkü ritüellerin asıl amacı ruhu doyurmak, ruhu kötülüklerden uzak tutmaktır.

Bu nedenle sevgili okurlar ruhumuza daima iyi bakıyor, daima iyiyi düşünüyor ve daima iyiyi istiyoruz. Ruhumuz bizim en önemli parçamız. Biz oyuz ve o da biz. Kendinize mükemmel bakın, etrafınıza neşe saçın her zaman dediğim gibi hayvanlarla olan iletişiminiz ruhunuza daima iyi gelecektir.

Kendinize çok iyi bakarsanız daima iyiye odaklanmış olursunuz. Ritüel denilen olayın temel amacı ruhu uyanık ve dinç tutmaktır. Bu nedenle hayatınızdaki ritüel iyiyi düşünmek ve iyi için uğraşmak olsun!

Sevgilerimle.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

“Mezopotamya-Egzorsizm” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: