Lucifer

Geceler benim daha aktif olduğum saatler oldu tekrardan. Uyku ilaçları beynimi çok da susturamıyor. Bende hazır işler bitmişken favori kitaplarımdan biri olan “Ortaçağ’da Şeytan” dan bahsetmek istedim.

Gerçi Lucifer denilince artık aklımıza Netflix dizisi olan Lucifer Morningstar geliyor. Diziyi de sevmiştim bu arada. Güzeldi baya bence. Supernatural izlediğim zamanlar da başlamıştım. Anlayacağınız çooook seneler önce. Yine de Supernatural’ın yeri bende ayrıdır.

Konumuza dönmek gerekirse Lucifer kötülüğün temsilcisi midir sizce? Yani kötü deyince aklınıza şeytan mı geliyor? Açıkçası benim aklıma sadece insan geliyor.

Aklı olan insanlarız doğruyu ve yanlışı ayırt edebiliyoruz. Tüm suç bize ait bence. Yani ben bu kısımda bütün yüklerin şeytana verildiği görüşündeyim. İnsanlar kolay yolun yolcusu. İyilik yaparken meleklerin adını anmadan geçmez. Kötülük yaparken şeytan yaptırdı olur. Kimse birbirini kandırmamalı bu konu hakkında. Hepimiz aklı başında insanlarız. Lucifer sempatizanı değilim elbette. Dizisi bile tepki çekti anlamsız derecede. Neyse konumuz o değil. Konumuz her kötü şey yaptığımız da buna bir kılıf bulmak. Hatta bu kılıfın sürekli şeytan olması.

Ben her kötü şeyi yaptıktan sonra kendini rahatlatan insana karşıyım sevgili okurlar. Kötüyü yapan “ben yaptım isteyerek yaptım” demeli bence. Herkes kolay yolu bulmuş, yanlış yolun yolcusu olmuş. Kitabı okurken de insanın kendini sorgulaması hoşuma gidiyor. Keşke okullarda okutulsa.

Çocukluğumuzdan itibaren o doğru, şu yanlış denilerek büyütülüyoruz. Fakat doğru ve yanlış evrensel midir? Egodan yola çıkılarak yapılan başarı, başarı sayılıyor. Peki o esnada hayatı kayan insanlar ne olacak mesela?Ya da kişi inat ederek kazanç sağlıyor. E şeytan da tanrıya karşı inat etmedi mi? E inat da o zaman şeytani bir özellik?

Bu kız bu saatte ne anlatıyor demiyorsunuzdur umarım…. Ben sadece kişinin fayda sağlayacağı, sadece kendine değil etrafa insana, hayvana, doğaya yani dünyaya fayda sağlayacağı somut doğruları olsun görüşündeyim. Bunun için çabalıyorum. Baya uzun zamandır şeytana suçumu yüklemiyorum. Hatam benim hatam. Lucifer kendi hatasından sorumlu, bende Kendi hatamdan sorumluyum.

Özetle şunu söylemek isterim ki zamanın da cadılar da Lucifer üzerinden yakıldı, yıkıldı. Cadı kendi öz iradesiyle yaptı aslında. Geçmişten günümüze insanlar iyilikleri hakkında evet ben yaptım dedi fakat kötülükleri için hep bir bahane buldu. Sorumluluk her anlamda kişinin olmalıdır.

Gece gece bunları yazdıktan sonra mum ışığında bir sigara ismarlayacağım kendime. Kendi öz irademle….

𝑺𝒆𝒗𝒈𝒊𝒍𝒆𝒓𝒊𝒎𝒍𝒆.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

“Lucifer” için 4 yorum

  1. Dizide anlatılan çok güzel bir alt metin var aslında. Sizde yazıda bahsetmişsiniz. Lucifer/şeytan kötü değil aslında. Kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği bir şeyi yapıyor. Kötü ruhları cezalandırıyor. Sırf ceza veriyor diye onu yargılarsak, hakimleri ve savcılarıda kötü diye yargılamamız gerekir. Lucifer sadece ilahi adaleti sağlıyor. Tabii bu yorum genel bir yorum yoksa cehennemde insanoğlunu şeytan mı cezalandıracak bilmiyorum.

    1. uyku sersemi o kadar kötü bir cevap yazmışım ki… yazdıklasrınızda haklısınız. ben luciferin her kotu olayda bir araç olmasına karşıyım. kotolugun efendisi o olmamalı. herkes bir kılıf olarak onu görmemeli. yorumunuz için teşekkür ederim.

      1. Ne yazdınız göremedim ama zaten yaptığım yorum sizin yazınızda belirttiğiniz bir fikrin sadece benim bakış açımdan değerlendirmesiydi. Asıl farklı bir bakış açısından bakmamı sağladığınız için ben teşekkür ederim. Artık kötülükleri şeytana uyduğunu söyleyerek geçiştiren kişilerin yaptığı iyilikleri de meleğe uyduğunu söyleyerek ben geçiştireceğim. İnsanlar ya kendi hür iradesiyle kötülük yaptığını kabul edecek ya da asla hür iradesiyle bilerek ve isteyerek iyilik yaptığını savunmayacak. Basit ama etkili bir farkındalık. Tekrardan teşekkürler.

      2. Çok teşekkürler. Umarım bu hayatta bir şeyler yansıtabiliriz insanlara. Bende teşekkür ederim vakit bulup yorum yazdığınız içinn✨ benliğimiz daima bizimle olsun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: