Thor kimdir?

Film vizyondayken Thor hakkında bir kaç şey yazmak istedim.

Thor önemli bir tanrı hatta baya önemli bir tanrı olan Odun’in oğludur. Anlayacağınız zaten doğuştan şanslı. Kendisi İskandinav mitolojisinde altın sarı saçları ile betimlenmiştir. En çok uğraştığı yani cebellestiği kişi ise tanrılar arasında en kurnaz ve kötü olarak bilinen Lokidir.

Thor aslında çekici dışında bir çok özelliğe sahiptir. Hız, havayı kontrol etme, çok kaslı bir tanrı olmasından ötürü darbelere göğüs germe gücü vardır. Tabi Mjolnir en bilindik özelliği.

Peki güç tanrısı olan Thor dan güçlüsü var mı? Elbette var. Asgard’ın kralı olan babası Odin!

Bu arada Thor’dan şimşek tanrısı olarak bahsedilir.

Bir de mjollnirin bir kusuru var ondan bahsedelim. Aslında kusur da deneyelim bir kırılmışlığı var…. Sindri adlı bir cüce Mjollniri doverken, şekil değiştirme ustası olan Loki sinek kılığında cuceyi rahatsız etmiş ve Mjollnirin sapı biraz kısa kalmıştır. Loki ve Thor a olan kıskançlığı aslında burada çok net ortada

Peki bu kadar güçlü olan Thor nasıl doyuyor?Komik bir soru oldu fakat Thor asla doymaması ile ünlü. Thor’un iki keçiden oluşan bir arabası var. Acıktığı zaman onları kesiyor ve mitoloji de bu keçiler büyü ile tekrardan yenileniyor.

Benim sevdiğim bir olay var; thursday kelimesi Thor’un ismiyle günümüze gelmiş.

Thor aynı zaman da bir balıkçı. Tanrı da yok yok anlayacağınız. Bu arada İskandinav toplumu Hıristiyanlığın kabulünden sonra Thor a olan tapinmasina devam etmiştir. Fakat 11. YY da Thor’a ait ne varsa yakılıp yıkılmıştır.

En son olarak Ragnarok zamanı Midgard yılanı varligi ile ün salmıştır, Thor bu yılan ile savaşmış ve yılanı öldürmeyi başarmıştır. Bölüm sonu boss. Fakat çok fazla yara aldığı için kendisi de hayatını kaybetmiştir. Şerefli bir ölüm anlayacağınız.

Ben de Romalılar gibi Thor’u, jupterle özdeştiriyor ve yazıyı burada bitiriyorum!

Sevgilerimle!

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: