Havva

Adem için yaratıldığıma mı yanayım

Gerçek aşkı bulmama izin verilmemesine mi

Düşük irademin olduğunu yazdı kitaplar

Kadınlar daha çabuk kandırılır dendi

Ey insanoğlu bir kadının ruhu öldü adem uğruna

Bu duruma inanilmasını isteyen Tanrı ne hesapladı acaba

İstenmeyen fakat idare et denilen kadın oldu Havva

Ana diye bahsettiğiniz kadın, insan yerine koyulmadı asla!

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

“Havva” için 8 yorum

 1. Peki Adem gerçek aşkı aramadı mı hiç? O’nun Havva’dan farkı neydi de Havva ondan daha özelmiş gibi bahsediliyor?

   1. Adem Lilith’iyi seviyor fakat Lilith onu sevmiyor. Havva ise Adem için yaratılmış ama Adem onu istemiyor. Aslında istemiyor değil sadece ortama ayak uyduruyor. Hatta belki Adem Lilith’i için yaratılmıştı bu konuda hiç efsane yok. Peki asıl mağdur kim oluyor? Suçlu, haksız, vs.

   2. Lilitht gittikten sonra havvayi Adem için yaratmak ademden yaratmak havvaya haksızlık değil mi ? O nedenle bu konuda haklı görüyorum havvayi. Yazımda da buna değindim. Seçim hakkı olmadı asla. Lilith güçlü yapısı ile daima dikkatimi çekmiştir. Fakat havvaya da bir şans vermek gerekir, haklı olduğu hakkında. Dünya Adem’in etrafinda dönmüyor bence. Feminist bir yazı değil hakkıyla haklı deme yazısı bence

 2. Adem’in de pek seçme şansı olduğu söylenemez. Eğer seçme şansı olsa belli ki Lilith’i seçerdi. Bu yüzden kimseye hak veremiyorum. Lilith hariç herkes bu dünyaya yaratılışlarının sebebi olan misyonu gerçekleştirmiş.

  1. Adem Lilith diye diye çok ağladı zatenn. Ah adem ah… Tamamen yaratılışı konusacaksak cokkk anormallik var. Lilith adem ve havvaya haklı olduğu konularda haklı, haksız olduğu konularda haksız diyoruz, aslında bu hak konusu evrensel bile değil.

   1. İşte bu yüzden Havva’ya torpil yaptığını düşündüğüm için yorum yapma hissiyatı duydum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: