Loki

İskandinav mitolojisine aşkım gerçekten sonsuz. Özellikle Thor ve Loki olunca gerçekten okudukça okuyası geliyor insanın. Daha önce Thor hakkında yazı yazmıştım. Şimdi diğer tanrı, kara tanrı, kötülük tanrısı Lokiden bahsetme zamanı.

Çoğu kişi bu tanrıyı gerçekten çok seviyor. Nedeni de filmler ona şüphe yok. Ben okurken baya uyuz oluyorum ama gerçekten çok muzip bir tanrı kendisi bunu da demeden geçmeyelim.

Loki aslında bilinenin aksine tanrıların soyundan gelmez. O devlerin ülkesi Jotunheimlidir. Lokiye ait hiç bir ibadet tapınağı bulunmamıştır. Bu nedenle onun tanrı olmadığı da tabi ki iddalar arasında. Boynuzları vardır. Benim en en en sevdiğim özelliği ise Lokinin şekil değiştirmesidir. Zaten bütün hileleri bu özelliği sayesinde yapar.

Lokinin bir de uğursuz çocukları vardır. Evet onlara uğursuz demişler. Bunun nedeni lokinin dişi dev Angrboda dan evlatları vardır. Anneleri uğursuz olarak anılmaktadır. Hal böyle olunca Loki kötü, anne hem uğursuz hem kötü, çocuklarda tanrılar tarafından uğursuz olarak adlandırılmışlardır. ayrıca Angrboda, Lokinin kaçamak aşkıdır.

İsminin anlamı ”logi” yani ateş kelimesinden türemiştir.

Peki lokinin Asgard da ne işi var?

Loki öncelikle, Thorun üvey kardeşi değildir. Bunun bi altını çizelim kitaplar bunu konuya değinmiyor. Lokinin annesi ve babası buz devidir. Tanrılar ve buz devlerinin yaptığı bir savaş sırasında Lokinin annesi ve babası tanrılara yardım etmiştir. Odin de savaş sonrası lokiyi Asgarda götürmüştür. Aferin sana Odin. Bravo vallahi ahahaahah.

İskandınav mitolojisindeki en bilindik hikayeyi anlatalım. Ben size bunu ”Dokuz Diyar” kitabından okuduğum kadarı ile anlatacağım.

Odin ve Friggin oğlu olan Balder en güzel olan en sevilen tanrıdır. Balder bir gün uğursuz bir rüya görür. Öleceğini gördüğü bu rüyayı paylaşır Frigg ile. Frigg ise bu durumdan çok korktuğu için evrendeki her canlıya Baldere zarar vermeyecekleri konusunda yeminler ettirir. Dünya üzerinde bir tek ökseotu yemin etmez. Minik bir ot olduğu için Frigg zarar vermeyeceğini düşünür. Loki kıskanç bir tanrıdır. Herkes Balderi ölesiye sevdiği için Balderden aşırı derecede nefret etmektedir. Bu nedenle Balderi öldürmek için deli gibi düşünmeye başlar. En iyi özelliklerinden biri olan ağızdan laf alma yeteneğini konuşturarak Firgg den ökseotu hakkında bilgiyi alır. Bunun üzerine ökseotundan bir ok yapar ve Balderin kör kardeşini kandırıp, Balderin okla vurulmasına neden olur. Bunun üzerine Balder karanlıklar ülkesine gider. Odin üzüntüden ne yapacağını şaşırır ve yeraltı bekçisi Hel’e Balderin geri dönmesi için isteklerde bulunur. Hel de dünyadaki tüm canlıların Balder için ağlamasını ister. Loki kılık değiştirme becerisini kullanır ve Balder bir daha asla tanrıların arasına dönemez.

Loki tabi ki de bu hikayeden sonra Asgarddan kovuluyor. Tanrılar Lokiyi zincirlerler. Üzerine ise zehir damlatan yılan asarlar. Loki iskandinav mitolojisinde mahşer günü olarak adlandırılan Ragnaroka kadar işkence görür.

Ragnarok zamanı geldiğinde Loki, Odinin oğlu Heimdall ile dövüşmeye başlar fakat ikisi arasında kazanan olmaz. Her ikisi de savaş meydanında ölür.

Yazıyı yazarken gerçekten çok eğlendim. Ne kadar kendisine sinir olsam da Loki gerçekten çok ama çok akıllı bir tanrı. Tanrımsı….. O nedenle insan ister istemez kendisini sevebiliyor. Umarım severek okumuşsunuzdur.

Sevgilerimle…

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

“Loki” için 4 yorum

  1. Merhaba siteyi düzenlemek için gerçekten çok uğraşıyorum. Fakat çok bilgim olmadığı için anca zamanla iyi hale getirmeye calisabiliyorum. Yorumunuz için çok teşekkürler ayrıca. Reklam konusuna gelince adsense üzerinden hallettim. Worpressim adsense e bağlı. Bunun için de bir ek program satın aldım wordpress üzerinden. Umarım daha iyi bir tasarıma ulaşacağımmm. Teşekkür ederim yapıcı eleştiriniz bana ışık oldu☀️

  2. Loki. Ben de çok seviyorum. Ama dediğiniz doğru. Aktörün bunda rolü büyük.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: