Rune Sembolleri

Rune Sembolleri

Bugün uzun zamandır oldukça dikkatimi çeken Rune Alfabesinden bahsetmek istiyorum fakat kendisi öyle bir illet ki her sitede farklı ya da ayrıntısı olmayan konulara değinilmeye çalışılmış. Detaylı bir bilgi vermek neredeyse internet ortamında çok zor. Kendisini güzelce anlatan bir kitap buldum fakat nadir kitapların satıldığı tüm sitelerde tükenmiş durumda ve bu durum canımı çok sıkıyor…

Rune Alfabesi Nedir?

Rune alfabesi aslında bence baya bildiğimiz kadim bir lisan. Eskiler kendilerinin anlamına sır ve gizem olarak yer veriyorlarmış. İskandinav kökenli bir dil ve İskandinav olan her şey beni aşırı cezbeder. Uzun zamandır alfabenin yeterli durumuna erişmiş olsam da alfabedeki harfleri etkinleştirme konusu büyük bir sıkıntı. O konuya da değineceğim.

Bu semboller çoğu kullanım alanında büyü olarak bilinmektedir. Saklı bir lisan olduğunu söylemek baya doğru olacak; çünkü her harfin detaylı bir anlamı var. Rune sembolleri diyebileceğimiz harfler aslında büyük bir uğraş altında etkileşimi aşırı yoğun olan harfler. Sembollerin çoğu aslında büyü kullanımı ile ilişkilendirilmektedir. Fakat ben Pagan kültürü izinden giderek bu konuya ihanet etmek istemiyorum

Rune sembolleri aslında bereket sembolleri diyebilmemiz en doğrusu olabilir. Bu da zaten paganizmin tam anlamı ile karşılığı olarak biliniyor. Rune kelimesine Almanlar ‘’fısıldamak’’ diyorlar. Bunun nedeni ise etkileşiminin aslında bir nebze ipucu niteliği taşıması. Rune sırları ile fısıldamak arasında büyük bir etkileşim bulunmakta.

Bu harflerin amacı aslında kesinlikle ritüel olarak kullanılmak. Fakat bu ritüel kısmını Paganizm yönünde ilerleyen insanlar bereket ve doğurganlık üzerine kullanıyorlar. Fakat Rune sembollerini sevmediği insanları cezalandırma şeklinde kullanan da bir toplum tarihte tabi ki de göz ardı edilemeyecek büyüklükte.

Peki bu semboller tam anlamı ile nereden geldi diyecek olursak, aslında net bir bilgi kesinlikle yok. Fakat en büyük teori, Odin’in hediye ettiği semboller olarak bilinmesi. Yani İskandinav mitolojisinde Odin’in yerinin zaten farkındayız. Odin ise bu sembolleri bilgelik ve kehanet adı altında tanrıçalardan alıp insanlara dağıtıyor. Açıkçası zaten nerden çıktığının tam olarak bilinmemesi ve işin içine mitolojinin girmesi beni en çok cezbeden tarafı.

Peki bu Rune sembollerinin anlamları neler? Kısaca bahsetmek istiyorum, sonrasında videolarla halledemeyeceğiniz sembol güçlüğünün gerçeklerinden bahsedeceğim.

ᚠ- Fehu: zenginlik demek. Para, bolluk ve şans için kullanılan en yaygın sembol.

ᚨ-  Ansuz: Bilgelik, ilham ve tanrı demek yani buna Odin diyebiliriz. Odin’den yardım istemek amacı ile demek doğru olacaktır.

ᚲ- Kenaz: Yaratıcılık ve yeni başlangıçlar demek.

ᛞ-Dagaz: Uyanış ve yeni girişimler anlamına geliyor. Benim favorilerimden bir tanesi diyebilirim.

ᛖ-Ehwas: Uyumlu ilişkiler ve çabukluk demek ayrıca güveni temsil ediyor.

ᚷ-Gebo: Aşk, evlilik anlamına geliyor.

ᚺ-Hagalaz: radikal değişimlerin ve kontrol edilemeyecek olan güçlerin sembolü olarak bilinen aslında bir nebze tehlikeli bir sembol diyebilirim

ᛁ- Isa: Konsantrasyon ve durgunluk anlamına geliyor ve bu nedenle kullanılıyor.

ᛃ – Jera: Barış ve refah anlamına gelen bir sembol olarak biliniyor.

ᚴ : Kaun: Dönüşüm ve aydınlanma anlamına gelen Kaun bir diğer sevdiklerim arasında.

ᛚ- Laguz: Rüyalar ve sezgi için kullanılan bir sembol olarak benim dikkatimi çeken bir diğer sembol olarak günümüze gelmiş bulunuyor.

ᛗ – Mannaz: Arkadaşlık, sosyal ortam aynı zamanda ise hafıza ve öğrenebilme gücü için kullanılan bir sembol.

ᚾ – Nauthiz : Dayanıklılık aynı zamanda hayatta kalma demek. Bunu kendime öneriyorum.

ᛟ – Othala: Miras anlamına gelen Othala belirsiz durumlar için kullanılan bir sembol olarak günümüzde yer alıyor.

– Perthro:Bir diğer sevdiğim sembol olan Perthro yine büyük bir dikkat gerektirecek bir sembol çünkü aşırı güçlü. Sır, gizem aynı zamanda kehanet anlamına gelen bir sembol olarak biliniyor.

– Raidho: Seyahat anlamına geliyor.

ᛋ – Sowilo: Kendime önerdiğim bir diğer sembol ise Sowilo. Anlamı, enerji ve sağlık demek.

– Tiwas: Zafer, adalet anlamına geliyor. Türkiye’mize öneriyorum.

– Uruz: Cesaret ve güç anlamına geliyor.

– Wunjo: Umut akraba ve dostluk ilişkilerinin sembolü.

– Algiz: Kendini koruma anlamına gelen Algiz cesaret demek.

– Eihwas: Güç ve uzun ömürlülük anlamına geliyor.

– Thurisaz: Katarsis ve değişim demek.

ᛜ / ᛝ – Ingwas: Birlik ve uyum anlamına geliyor. Ülkemize bunu da öneriyorum. 

Fehu harici hepsini fonem bir şekilde sıraladım. Fehu biraz daha aratıldığı için onu daha özel nitelendirmiş bulundum.

Bu harfler görüldüğü üzere 24 tane ve en eski Elder Futhark harfleri olarak bilinmektedir. Çünkü tahminen harfler 1. Yüzyıldan itibaren bulunmuştur.

Peki gelelim bu harfler nasıl etkileşime geçiyor?

Öncelikle Rune sembolleri, meyve ağacı dallarına oyuluyor. Etkisinin bu şekilde arttığı bilinmekte. Aynı zamanda Rune sembolleri ormanlık alanda kullanıldığı an aşırı derece enerjisini belli eden semboller. Yani genelde toprağa çizilen bir çember içerisinde (bu çember beyaz bir renkte olmalı) bu sembollerle etkileşime geçmiş olabilmek daha kolay. Ayrıca fal olarak kullanılması ise ayrı bir meşakkatli bir konu. Genelde tüm majikal uygulamalarda sessizlik büyük bir önem arz ediyor bunun nedeni ise konsantrasyonun tam olması gerektiğinden kaynaklanıyor. Ayrıca doğa ile iç içe olmadığınız bir ortamda bile çember gerekliliğinin altını çizmek istiyorum.

Bir de dileklerinizin Rune alfabesi ile yazılması en büyük enerji alabilmenizin büyük faktörü. Semboller konusundaki videoların çoğu ise etkisizdir. Bunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü kadim bir lisan olarak nitelendirdiğimiz Rune sembolleri zaten çok eski dönemlere ait ve kullanım amacı da apaçık belli. Bu nedenle doğa ortamı, sessizlik, yüksek konsantrasyon, çember durumu ya da alfabeye hakim olmak çok önemli. Elbette ki bir ritüel enerjiniz ile gerçekleşir; fakat bu normal evrene yolladığınız bir enerji değil. Sembol kullanıyorsanız bu ‘’Secret’’ kitabından öğrendiklerinizle aynı anlama gelmiyor. Ayrıca kendi sembolünüzü de hazırlayabiliyorsunuz fakat dediğim gibi hepsi uzun uğraşlar ve büyük ayrıntılar içeriyor. O nedenle de kolay bir durum değil ki iyi ki de değil.

İmkansız derece de bulunması zor olan kitabı bulduktan sonra daha ayrıntılı bir yazı yazmak istiyorum. Fakat elbette ki yazacağım yazı da ritüel meraklısı birçok insanı doyurmayacağım.

Bu konuda maalesef biraz tepkiliyim, çünkü insanlar doğanın gücünü fazlası ile hafife alıyor ve niyetler de aşırı derece de saçma. Bu kadar eski bir lisan ya da kullanım alanı belli bir lisan boş işlere asla karışmamalı bence. Sembollerin takı satan butiklerden alınması etkili olmamaktadır. Bunun da altını çizmek isterim. Kitabı bulursam umarım daha ayrıntılı bir şekilde yazımla dönüş yapmış olacağım.

Hayranı olduğum yazar Tolkien de Rune alfabesine fazlası ile ilgili olarak bilinmektedir. Zaten kendisi bir dilbilimci bu nedenle bu konuya da hiç şaşırmamak lazım. Keşke kendisinden bilgileri hüüp diye çekebilseydim lakin hayat….

Sevgilerimle.

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: