Gerçek Hikayelerden Uyarlanmış Olan Efsane Filmler

Ben gerçek hikayelerden uyarlanmış filmleri izlemeyi daha çok seviyorum. Açıkçası artık gerçek hikaye zırvalıklarıyla Türk televizyonlarında olan dizilerden bana gına geldi. Çok uzun bir liste olmasın diye baya kısa tutmaya çalıştım; fakat bunu yarken hep bir diğerinde aklımın kaldığını belirtmek isterim. Günümüzde Türk televizyonlarında baş örtülü ve örtüsüz kavgasının olmadığı filmlerimize bir göz atalım. Bu arada gerçekten cinnet konusu o diziler.

-Schindler’in Listesi (1993) IMDb : 8,9

Gerçek Hikayelerden Uyarlanmış Filmler Listemin ilk sırasında elbette ki, Naziler ile bir film olacaktı. Spoiler asla vermeden devam ediyorum. Filmin yönetmeni Steven Spielberg. İkonik durum ise film siyah beyaz ve filmdeki tek renkli sahne küçük bir kızın kırmızı paltosu. Tanıdık geldi mi bu durum size…

-Piyanist (2002) IMDb: 8,5

Bu filmi asla unutamayacağım. Hüngür hüngür ağladığım mükemmel bir film. Çocukken sanırım televizyonda izlemiştim. Sonrasında kendisi ile tekrardan karşılaştık. Ne zaman canım sıkkın olsa açıp bu filmi seyrediyorum. Neden derseniz “ Ben Polonyalıyım.’’ Adrien Brody ise mükemmel ötesi bir oyuncu. O dönemler bu filmde oynamak sanırım aşırı isterdim.

-Bir Amerikan Suçu (2007) IMDb: 7,3

Bu Gerçek Hikayeden Uyarlanmış Film’i filmi anlatabilmem için spoiler vermem gerekiyor. Fakat şunu diyebilirim ki insanların her şeyi yapabileceğini bu filmde anlayabilirsiniz. Başrol de Elliot Page oynuyor. Indiana’da yaşanmış bir olay anlatılıyor. Ben kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Çok fazla bir şey anlatamıyorum.

-12 Yıllık Esaret (2013) IMDb: 8,1

Bilindiği üzere Solomon Nurthup’un hikayesinden esinlenmiş bir film olan 12 Yıllık Esaret, kölelik durumunu ele alan bir yapım. Yönetmeni ise mükemmel ötesi bir insan olan Steve McQuenn. Oyunculardan bahsedecek olursam Benedict Cumberbatch ve Brad Pit, Paul Giamatti gibi gayet bunlar kim ya diyemeyeceğimiz oyuncuları görebiliyoruz.

-Sınırsızlar Kulübü (2013) IMDb: 7,9

Başrollerinde Jared Leto ve Matthew McConaughey’i görebildiğimiz bence insanı ayıltan bir film. Biyografik bir film olan Sınırsızlar Kulübü’nün yönetmeni ise Jean-Marc Valle. Konusu ise HIV virüsü taşıyan uyuşturucu bağımlısı bir kişinin hikayesini ele alıyor. Bu tarz temaları seviyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.

-Tehlikeli Yürüyüş (2015) IMDb: 7,7

Bu filmin yönetmeni bir kere Robert Zemeckis. Bu nedenle zaten kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Ayrıca başrolde başarılı oyuncu Joseph Gordon-Lewitt yer alıyor. Konusu ise Dünya Ticaret merkezi ve bu konuda tehlikeli adımları olan Fransız kişimizin gerçek hikayesi. Kendisi ip cambazı.Tehlike dolu şimdiden söyleyeyim.

-Spotlight (2015) IMDb: 8,1

Film konusu gereği biraz hassas aslında. Çünkü çocuk tacizi konusunu ele alıyor. Yani ben izlerken canım acıyarak izlemiştim. Katolik Kilisesi’nin içinde olduğu çocuk tacizi durumunu açığa çıkartmaya çalışan cesaret dolu gazetecileri izliyoruz. Kesinlikle ben izlemenizi önermekteyim. İzleyince hak vereceksiniz. Başrol oyuncuları ise; Micheal Keaton ve Mark Ruffalo.

Her konu hakkında bir sinemaya taşınmış gerçek hikaye filmine yer vermeye çalıştım. Bir de bonus olarak, benim için önemli bir yapım olan American History X diyorum.

-American History X: (1998) IMDb: 8,5

Amerika da ki saçma ırk problemini ele alan bu film beni nedense gerçekten hayattan soyutluyor. Bu ırk meselesine aşırı derecede takıntılıyım. İnsanların birbirini ayrıştırmasından ya da üstün görmesinden nefret ediyorum. Her neyse başrolde mükemmel ötesi bir oyuncu olan Edward Norton oynuyor. Zaten vermiş olduğum liste de kötü oyuncu asla yok. Umarım izlemediyseniz bu filmi kaçırmazsınız.

Bonus 2: Efsane (2015) IMDb: 7,2

Bir ergen gibi davranmak istemem ama bu efsane filmde efsane oyuncu Tom Hardy oynuyor. Ne yazık ki evet bu konu da bir nebze ergenim. Her neyse konusundan bahsedecek olursak 1950’li yılların İngiltere’si ve bu İngiltere de ikiz kardeşlerin suç konusunu, aksiyon konusunu izliyoruz. Biyografi türünde olan bu film Brian Helgeland tarafından yönetiliyor.

Ben şimdi canım aşırı çektiği için American History X izlemeye gidiyorum. Hepimize iyi seyirler!

https://unutulmazfilmler3.com

https://www.netflix.com/browse

https://primevideo.com

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: