Witch History

Bu yazımda size Avrupa da üç yüzyıl botunca süren çoğu kadının ölümü ile son bulan ‘’cadı avcılığı’’ konusundan bahsetmek istiyorum. Benim araştırmasını en sevdiğim konulardan olan Witch History tarihinde büyük bölümünde yer alıyor.

Hıristiyan kilisenin ortaya atmış olduğu ve aşırıya kaçan cadılık tarihi batıl inançlardan beslenmiştir.  Bunun sonucunda ise birçok kadın öldürülmüştür. Hatta birçok insan işkencelere de maruz kalmıştır. Buna aslında şöyle de diyebiliriz “kadınlara uygulanmış bir deney’’.

Cadılık terimi genellikle kadınlarla ilişkilendirilmiştir. Bunun kesinlikle altını çizmemiz gerekiyor. Kadınlara yönelik olan bu şiddet zamanla aslında dinsel açıdan da insanların kadınlara olan düşmanlığına dönüşmüş bulunmaktadır. Cadı anlayışı dinsel taraftan kadınlara düşmanlığın zeminini hazırlamıştır.

Cadı kelimesinin bilinen en net ve eski anlamı Yüksek Almanca “hagazussa’’kelimesinden gelmiş olmaktadır. Pek bu eski Almanca kelimenin anlamı nedir? Tamamen doğruca açıklamak gerekirse bu kelimenin anlamı insan yiyen, çocuk öldüren, ya da dişi hayalet anlamına tamamen uygun bulunmaktadır. Birçok kadın iblisle anlaşma yapmış olarak yansıtılmıştır. Kadınların iblisle ilişkiye girdiği ve emirleri ondan aldığına inanılmaktadır. İblis hakkında yani aslında “Lucifer’’ demeliyiz. Lucifer hakkında detaylı bilgi alabilmek için de kadınlara işkenceler yapılmıştır. Dünyanın en büyük kadın katliamı aslında bu üç yüzyıl içinde bulunuyor dememiz doğru olabilmektedir. Çünkü cadı avı 300 yıl kadar devam etmiştir.

Avrupa da hatta ülkemizde büyünün varlığına kesinlikle inanılmaktadır. Tam adı maleficium olarak bilinir.

Antik çağdan bilmiş olduğumuz strix de buna dahildir. Cadı avının en temelini batıl inanç oluştururken diğer türlüde mitler ve masallar Katolik kilisesi tarafından beslenmiştir.

Aslında şifacılar ve ebeler genel mesleklerini yapmalarına rağmen ilk başta bu iki grup katledilmiştir. Ebeler bilirsiniz ki doğumda bebek çıktıktan sonra plasentayı da çıkarmaktadır. Plasentanın gençleşmek için kullanıldığına o dönem halkı inanmaktadır. Bu nedenle ebeler cadı olarak adlandırılmıştır. Wicth history başlığı ile konuyu kısaca detaylandıracağım.

Rebecca Lemp

Witch kelimesi akıllı kadın anlamına gelmektedir. Avrupa değişik bitkiler açısından fazlaca zengindir. Bu nedenle de aslında birçok şifalı ota ev sahipliği yapmaktadır. O dönemin doktorları kadınların şifalı bitkiler kullandığını anlamıştır. Hatta birçok bitkide bu şifacı kadınlar tarafından tespit edilmiştir. Lakin konu çarpıtılarak kadınların şifacı yerine cadı olması değimi ile sonlanmıştır.

En bilindik cadı yakılmasının şiddetini Rebecca Lemp’in olayından anlayabiliriz. Rebecca Lemp cadı olduğunu kabul etmediği için defalarca işkenceye maruz kalmıştır. En sonunda da acılara dayanamayıp cadı olduğunu söylemek durumunda kalarak öldürülmüştür. İyi cellatlar kafayı vücuttan ayırıp daha sonrasında bedeni yakmaktadır. Lakin Rebecca bu durumu yaşadı mı yoksa direkt yakıldı mı bu konuda bilgi sahibi değiliz.

Kaç tane kadının öldürüldüğünü bilmiyoruz. Lakin şunu söylemek istiyorum; kadına şiddet 1450-1750 yüzyılları arasında tamamen kendini göstermiştir. Din adı altında birçok kadın katledilmiştir.

Tüm dünyada var olan kadınlara hatta şiddet gören kadınlara sadece şunu söyleyebilirim, hiçbirimiz bunları hak etmiyoruz ne fiziksel ne de psikolojik bu nedenle ataerkil ya da batıl birçok inanca karşı tamamen mücadele edeceğiz, çünkü hiçbirimiz yalnız değiliz. Biz çok büyüğüz.

Sevgilerimle!

https://www.kitapyurdu.com/kitap/ortacag-avrupasinda-cadilar-ve-cadi-avi/599256.html

biz kadınlara cadı adı altında sadece bu şarkıyı armağan edebilirim:

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

“Witch History” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: