The Last Kingdom (2015-2022) IMDb: 8.5

Tarihi konulu film ya da izlemeyi en çok seven insanlardan biri olabilirim. Bunlardan biri de The Last Kingdom oldu. Daha ergenken romantik komedi dizisi izlemeye filmlerini takip etmeye bayılırdım. Fakat o zamanlardaki okuma biçimime de bağlıyorum bu durumu. Sonrasında çoğu şey değişti ve ben pagan kültürüne, mitolojiye ve tarihe yoğunlaştım. Bu arada tarih konusunda kendimi bildim bileli bir merakım vardı. Hatta Osmanlıca öğreniyordum. Fakat genelde ikinci dünya savaşına merakım vardı. Hala da İkinci Dünya Savaşı hakkında dizi, film ve belgesel izlemeye bayılıyorum.

The last Kingdom, Vikings sonrası bana müthiş iyi gelen dizilerden bir tanesi oldu. Başrol oyuncusu Uthred gerçekten başarılı bir oyuncu. Uthred, Ragnar’ın ölümünden sonra tahta geçmek için kendisini destekleyenlerin Pagan ya da İngilizler olacağına karar vermesi üzerine dizimiz hareketleniyor.

Bu yazıda spoiler vermemek için çabalayacağım. Öncelikle dizinin atmosferi kesinlikle o dönemi yansıtıyor. Yani zaten o dönemlere aşinalığımız birçok tarihi film ile birlikte bizlere kazandırıldı.

Meraklılarına

Pagan kültürüne merakınız varsa, The Last Kingdom güzel şekilde yansıtılmış olan bir tarihi dizi diyebilirim. Hatta Paganlık hakkında bir bilginiz yoksa bile bu diziden birçok bilgiye erişebilirsiniz, lakin ben öncesinde kesinlikle kitaplara dalmanız gerekiyor diye de ekliyorum.

Dizimiz bir kitap uyarlaması. The Saxon Stories adlı kitabın dizileştirilmiş haline bizler kavuşmuş bulunuyoruz. Her zaman söylerim, bir film ya da dizi kitap uyarlaması ise kesinlikle güzeldir!

The last Kingdom 5 sezonluk bir dizi. Kendisini Netflix üzerinden de izleyebilirsiniz. Dizinin yönetmeni, şaşırmayın Sarah O’Gorman. Ben bu konuya önceden de değinmiştim yine söyleyeceğim kendisi başarı, başarı ve başarı.

Açıkçası diziyi sevmemin nedeni Pagan kültürüne olan aşkım. Bu nedenle sizlerde özellikle İskandinav kokan şeyler izlemek istiyorsanız, kesinlikle tavsiye ederim. İngilizlerin o dönem içerisindeki halleri gerçekten inanılmaz. Bu konular hakkında da kesinlikle kitaplar okumanızı tavsiye ediyorum. Özellikle de İskoç tarihi kitaplarını da öneririm.

Her neyse The Last Kingdom için tarihe meraklı olan ya da olmayan herkese öneriyorum. Her bölümü merak uyandırıyor bence. Ayrıca başrol oyuncusu Uthred yani, Alexander Dreymon aşırı başarılı. Kendisi Almanya doğumlu. Hımm sevdiğimiz tarih kokan hareketlerrr.  İyi seyirler diliyor ve kahve içmeye koşuyorum!

Sevgilerimle!

https://www.netflix.com/watch/80085154?trackId=255824129

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: