History of Cats

Kedilerin günümüze kadar çok az evrimleştiğini biliyor muydunuz? History of Cats yazımda birazda dünya da en sevdiğim canlı olan kedilerden bahsetmek istiyorum.

Kediler ilk olarak pliyosen çağında ortaya çıktılar. Bundan çok çok çok milyon yıl önce. 90ların sonunda 37 tane kedi çeşidi olduğuna karar verilmiş. Kediler daima insanlarla yüksek etkileşimde bulunan bence ve çoğunlukla dünyanın en asil canlıları.

İlk evcilleşen kedi 10.000 yıl önce evcilleştirilmiş. Daha önceleri kedilerin ilk evcilleştirilme serüveninin Mısır da olduğuna inanılıyordu lakin bu Mısır tarihi döneminin de öncesine dayanıyor.

Ancient Egypt and Cats

Çoğunlukla kedi deyince benim aklıma Mısır tarihi geliyor çünkü, Antik Mısır döneminde kedilere büyük bir saygı bulunuyordu. Mısır’dan kedilerin ihraç edilmesi bile kesinlikle yasaktı. Ayrıca kedi öldürmenin cezası da kesinlikle ölümdü. 

Tanrıça Bastet’i hiç duydunuz mu bilmiyorum. Bastet kafası kedi kafası biçiminde olan en gözde ilahlardan bir tanesiydi. Bastet kötü ruhlardan koruma tanrıçasıydı. Ayrıca insanları hastalıklardan da koruyordu.

Düşünün ki Mısır’da bir ev yandığında ilk önce kediler kurtarılırdı. Saygıya bakar mısınız? Şimdi milletin yaptıklarına bak, sadece kedi de değil tüm canlılara eziyet ediliyor. İşte bir History of Cats hikayesi…

Bir kedi öldüğü zaman Herodot’un yazdığına göre insanlar kaşlarını tıraş etmekteydiler bu ise yas döneminin bir göstergesi olarak biliniyordu. Ayrıca Mısır da kedilerde mumyalanmaktaydı. Bir de mezarlarına koruyucu figürler korunurdu, böylece kedilerin mezarlarında da korunmaları amaçlanırdı.

Mısırlıların, Perslere nasıl yenildiğini belirtmek istiyorum. Bir savaş esnasında Persler, Mısırlıların kedileri öldürmediklerini bildiği için ellerinde kediler ile savaşa gelmişlerdir. Bu nedenle de Mısırlılar savaşı kaybetmiştir.

Mısırlılar kedileri kutsal olarak gördüler tamam çok güzel, ama neden günümüzde hayvanlara çeşitli eziyetler yapılıyor. Ben bir kedi köpek gördüğüm zaman içim cız ediyor sevmeyip geçince, ya da selam veriyorum onlara. Bugün bir kediyle tanıştık, kendisinin adını “beyaz bacak koydum.’’ Onu aşırı derecede sevdikten sonra, yanımdaki yaş mamadan verdim. Yürüyüşe çıkarken yanıma daima yaş mama alıyorum. Yedikten sonra aşırı derecede kendini sevdirdi. Siz bu kadar sevecen hayvanlara nasıl zulmediyorsunuz ey pislikler?!

Her neyse bu yazımın sonunu hayvanları daima koruyalım ve sevelim şeklinde bitiriyorum. Lütfen daima sevgi gösterelim ve yanlarında olalım.

neyse yazımı nostaljik bir şarkı ile bitireceğim, eğlenmeye özlemimizin bitmesinee

Sevgilerimle!

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: