Gorgon Medusa

Yunan Mitolojisinin en entrikalı hikayesinden bahsetmek istedim. Bir kadının ne kadar saçma bir şekilde cezalandırıldığını anlatacağım.

İçlerinde Medusa’nın da olduğu üç kız kardeş Gorgon olarak bilinmektedirler. Bu arada Gorgonlar, Keto ve Forkis birleşiminden oluşmaktadır. Bunun da bilgisini verelim.

Medusa mükemmel güzellikte bir kadındır. Güzelliği ile tanrıları kendine aşık etmesiyle bilinir. O kadar güzeldir ki güzelliği başına bela olmuştur. Bütün kadınların kıskanmış olduğu Medusa, Athena’ya ait bir tapınakta yaşamaktadır. Hesiodos’un vermiş olduğu bilgiye de bakıldığında üç kız kardeşten sadece Medusa’nın ölümlü olmasını bilmekteyiz.

The Story of Medusa

Poseidon, Medusa’nın güzelliğine karşı koyamayan tanrı olarak bilinmektedir. Bu nedenle de bir gün dayanamaz ve Medusa’ya, Athena’nın tapınağında zorla sahip olur. Athena da kısa sürede tapınağında olan bu olaydan haberdar olur. Saçma sapan alınganlık yaparak da tapınağında olan bu olaydan ötürü kendisini aşağılanmış hisseder. Lakin Athena, Medusa’yı kıskanmaktadır. Kıskançlığına engel olamayarak Medusa’yı iri gözlü, sarkan dilli, kocaman dişleri olan bir canavara dönüştürür. Saçlarının her teli de yılana dönüşmüştür. Medusa’nın kardeşleri de saçma bir şekilde bu cezalandırılmadan nasibini almışlardır. Yani olayı yapan Poseidon, Athena’nın gücü zavallı Medusa’ya yetmiş. Kadın, kadının en büyük düşmanıdır. Bunu her zaman söylerim.

Fakat Medusa’nın Gorgon olması ile cezası bitmemiştir. Porseus, saçma sapan bir izdivaç davası için Medusa’nın kafasını kesmek istemektedir. Bunu annesinden hoşlanan ve aşkına karşılık bulamayan yalancı Kral Polydektes için yapacaktır. Çünkü Porseus’un annesine aşık olan Polydektes aşkına karşılık bulamamıştır. Bir plan yapar ve başkasına talip olduğunu açıklar. Böylece annesinin yanından Porseus’u uzaklaştıracağını düşünmektedir. Başkasıyla evlenmek içinde Medusa’nın kafasına ihtiyacı olduğunu söyler. Saçmalığa bakar mısınız? Medusa’nın ne suçu var…

Athena bu durumdan haberdar olur ve kıskançlığı hala devam ettiğinden dolayı, Perseus’a yardım eder. Athena kinci kadınların baş tanrıçasıdır. Aksini iddia eden buradan ayrılsın.

Jealousy and the end

Porseus’a Medusa’nın bulunduğu yeri söyler ve Medusa ile göz göze gelmemesi gerektiğini belirtir. Yoksa taşa dönecektir. Hermes’ten ise Medusa’nın başını kesmek için tırpan alır. Perilerden kanatlı bir çift sandalet alır ve en son Hades’ten görünmezlik miğferini alır. Perseus’a teslim eder. Şerefsizlik diz boyu. Neyse.

Medusa’yı bulan Perseus, Medusa’nın kafasını keser. Medusa’nın kanlarından ise Poseidon’nun ona zorla sahip olmasından dolayı Pegasus ve Khrysaor ortaya çıkar. Poseidon’un çocuklarıdır.

Athena ise sarayda Porseus’u bekler. Porseus, Medusa’nın kafasını getirdiğini söyler fakat herkes onunla alay eder, torbadan çıkan kafayla birlikte ise herkes taşa dönüşür. Medusanın kanını ise Athena alarak şişeler. Hatta Asklepios, Medusa’nın kanını şifa için kullanmıştır.

Bu mitolojik öyküye diyeceğim tek bir şey var. Mitolojik varlık bile olsanız pislikseniz, pisliksinizdir.

Sevgilerimle!

Yazar: Burcunuzbenim

anlatıyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: